Tisdagstrion: Ljus & mörker

Den här veckan är temat för tisdagstrion ” Ljus & mörker”.

Tolka temat på valfritt sätt, tipsa om tre böcker och lämna en länk hos Ugglan & Boken så att vi kan klicka oss runt och ta del av varandras tips.

  1. Ett jäkla solsken – Fatima Bremer  Den norm- och banbrytande journalisten som wallraffade långt innan begreppet var uppfunnet
    Hon var den ostyriga pojkflickan som skickades hemifrån för att bli snäll och foglig. Men Ester Blenda Nordström lät sig aldrig tämjas. Har inte läst den än.
  2. Midnight Sun -Stephenie Meyer  När Bella och Edward möttes för första gången inleddes en ikonisk kärlekssaga som har fascinerat miljontals människor över hela världen. Men fram till nu har vi bara fått läsa Bellas sida av historien.
    I Midnattssol är det Edwards tur. För första gången får vi lära känna vampyren, på djupet. Han slits mellan sin mänskliga sida och det rovdjur han faktiskt är, och när han möter Bella utmanas han på ett sätt som han aldrig upplevt förut. Håller på att läsa denna till Vampyrbokcirkeln.
  3. Queen of Air and Darkness – Cassandra Clare Tredje och avslutande delen i The Dark Artifices-serien. Utspelar sig efter The Mortal Instruments-serien och handlar om shadow hunters (skuggjägare?) som kämpar mot demoner och annat för att skydda världen. Har läst denna.

10 thoughts on “Tisdagstrion: Ljus & mörker

  1. Marie Eggimann skriver:

    Jag har inte läst någon men känner till två böckern.

  2. Monika skriver:

    Har inte läst någon av dem, men de är i alla fall inte okända för mig ?

  3. Lena skriver:

    Tack för tipsen. Har inte läst någon av dem.

  4. Boklysten skriver:

    Har inte läst någon av böckerna i din trio. Tack för tips!

  5. inte läst dessa, men sett dokumentären om Bremer .

  6. Ett jävla solsken är en favorit!

  7. Ugglanoboken skriver:

    Jag vill också läsa Ett jävla solsken!

  8. A ROOM OF MY OWN skriver:

    Bremer väntar i hyllan. de andra kände jag inte till

  9. Mösstanten skriver:

    Solen, det är ju en bra vinkling på ljus. Jag har läst en bok av Ester Blenda Nordström som handlar om när hon wallraffade som piga på landet, men boken om henne har jag inte läst.

  10. Åsa skriver:

    Inte läst någon av dessa. Tack för tips!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *