Nätter utan mina bröder

Sri Lanka, 1981. Sextonåriga Sashi har en dröm – hon vill bli läkareMen drömmen slås i spillror när ett blodigt inbördeskrig bryter ut på ön. Under de kommande decennierna ser Sashi hur hennes älskade bröder och vännen K dras in i den militanta befrielserörelsen Tamilska tigrarna.

Våldet tilltar, civilbefolkningens lidande ökar och till slut blir även Sashi tvungen att välja sida. Ett val som innebär att hon ställs mot det som hon trodde var rätt, och den som en gång var vän är numera fiende.

Sashi har tre äldre bröder och en yngre när inbördeskriget startar. Hennes äldsta bror Niranjan är snart färdigutbildad läkare. Sashi ser upp till honom och vill också utbilda sig till läkare. Han uppmuntrar henne och ger sina böcker till henne. När hon misslyckas med inträdesprovet föreslår han att hon ska följa med honom till Colombo där deras mormor bor och fortsätta plugga inför omprovet där. Men när de är där utbryter inbördeskriget. De skiljs åt och Sashi och mormodern lyckas ta sig till säkerhet efter att ha varit med om en traumatisk flykt. Niranjan försvinner och sedan hittas bilen han färdades i uppbränd med flera förkolnade kroppar i…

Sashis två andra äldre bröder Dayalan, som älskar att skriva och arbetar på stadens bibliotek, och Seelan, som är kvick till ilska och vill utbilda sig, väljer att gå med i de Tamilska tigrarna. De ger sig av utan att meddela familjen tillsammans med sin vän och granne K. Sashi har varit förälskad i K i flera år. Han räddade henne när hon fick en svår brännskada på magen genom att täcka skadan med ägg.
Den yngsta brodern Aran blir tillsammans med andra tamilska pojkar fängslad och ska föras bort till något lger när han är 12-13 år. Men Sashis mamma vägrar acceptera det och startar en protest med andra mammor vars söner också tillfångatagits.

Vi får följa Sashi och hennes familj under inbördeskrigets hemskheter. När både regeringsstyrkorna och de tamilska tigrarna (och andra utbrytningsgrupper) begår hemska brott mot andra människor. Det är fruktansvärt att läsa vad som händer.

Sashi blir mer och mer inblandad när hon arbetar både på universitetssjukhuset och på ”Tigrarnas” egna sjukhus. Hon håller inte med om ”Tigrarnas” metoder men vill hjälpa alla skadade människor. Hon vill att kriget ska sluta och börjar skriva ner allt som händer och olika patienters öden. Samtidigt går hon på universitetet och tillsammans med en lärare och hennes man börjar de publicera berättelserna. Något som är livsfarligt.

Det händer så mycket i boken och den är så välskriven och gripande. Jag lyssnade på den med Viktoria Flodström som uppläsare.
Boken är skriven av V.V. Ganeshanathan som tilldelades The Women’s Prize For Fiction för romanen 2024.
Jag gav boken fyra stjärnor på Storygraph.

Jag visste inte så mycket om inbördeskriget i Sri Lanka förutom att jag hade hört talas om de Tamilska tigrarna. Jag hade en klasskompis under hela skoltiden vars pappa kom från Sri Lanka. Jag minns att han berättade om sin uppväxt att familjen hade en apa. Jag kommer också ihåg att han lärde oss att skriva våra namn och att han visade kort därifrån.

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *