Hundraåringen som klev ute genom fönstret och försvann av Jonas Jonasson har legat på Bokustoppen hur länge som helst. Jag hade hört mycket gott om boken och lånade den som ljudbok från bibblan i Gävle. Där kan man bara ta med sig ett USB-minne och ladda ner böcker. Naturligtvis får man inte lägga ut dem för nedladdning på någon sida sen, de ska också vara märkta på något sätt. Man ska också radera filen när man lyssnat klart. Jag och ljudböcker går ihop sisådär. Jag har lite svårt att koncentrara mig på boken och upptäcker ofta att jag suttit och funderat på nått annat. Detta har inte något att göra med bokens kvalitet, utan är bara mitt fel. Jag måste göra något medans jag lyssnar som att promenera, laga mat eller sitta på bussen/tåget och kolla ut genom fönstret. Annars tappar jag tråden..
Boken börjar med att Allan Karlsson som fyller 100 år den dagen tröttnar på att det på ålderdomshemmet aldrig serveras en sup. Så han klättrar ut genom fönstret och rymmer iväg till busstationen där han köper en biljett till . I väntan på bussen stöter han på en yngling med långtflottigt hår och en skinnjacka med Never again på ryggen. Ynglingen ber Allan passa en rullväska åt honom medan han ska gå på toa. Men bussen kommer medan ynglingen är på toa och Allan tar med sig väskan på bussen. När Allan är framme vid sin destination hoppar ha av trots att det är mitt ute i ingenstans. Han släpat väskan efter sig på en grusväg och kommer fram till en nedlagde järnvägsstation. Där möter han Julius Jonsson (även kallad småtjuven) som bjuder in honom. De har det ganska trevligt, men så dyker ynglingen upp och är otrevlig. De lyckas övermanna honom och slänger in honom i frysrummet. Sedan sätter de sig för att äta och dricka (brännvin) gott. Tyvärr glömmer de att höja temperaturen i frysrummet så ynglingen fryser ihjäl. Nu börjar en katt och råttalek med Never again. Och polisen är också efter Allan och Julius. Hur ska detta sluta?
Vi får också följa Allans liv från födseln till nutid. Han har verkligen lett ett annorlunda liv.. Eller vad sägs om att han är sprängämnesexpert, suttit på dårhus och blivit steriliserad, mötte Mao, Truman, Stalin mfl. Han som inte är nå intresserad av politik lyckas på något sätt bli inblandad i allt.
Boken är jätterolig. Jag skrattar rätt ut flera gånger. Det känns som om boken handlar om en svensk Forrest Gump. Fast Allan Svensson är ett strå vassare. Han träffarmånga av världens ledare och lyckas förändra framtiden för hela länder. Ja han får t.o.m. Sovjetunionen på fall.. Ni måste läsa denhär. Allan och Julius får ett gäng intressanta medresenärer med på sin flykt.
(Bilden från www.adlibris.com)

[…] Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann – Jonas Jonasson […]