Äntligen har jag läst ut den andra boken om Harper Connelly den unga kvinnan som efter hon blev träffad av blixten kan finna döda människor och få reda på vad de dog av. Men hon kan inte se vem som dödat dem.
Harper blir tillsammans med sin bror Tolliver anlitad av en collegeprofessor för att ”känna” av en kyrkogård. Han vill bevisa att hon är en skojare. Men Harper upptäcker att det ligger en kropp begravt ovanpå en annan.
Den tillhör en 11-årig flicka som Harper misslyckades att hitta för 1 1/2 år sedan. Nu blir hon och Tolliver indragna igen.
Collegeprofessorn är övertygad om att Harper är skojare och hotar henne. Några timmar senare hittar Harper och Tolliver honom död på kyrkogården. Men de vågar inte berätta det för polisen eftersom de då skulle få skulden.
Tolliver som är en riktig ladies man får problem när den döda flickans faster ( som han hade sex med förr) vill återuppta deras ”förhållande” . Harper som inte visst bågot om det blir rasande för att Tolliver ”has been mixing business with pleasure” men ligger det något mer bakom hennes ilska?
Lättläst, underhållande men med en massa upprepningar och klichéer. Det är en massa tjat om hur illa de hade det när de växte upp. Vi vet..
Och jag förstår inte varför Tolliver ska vara så snygg. Jag gillar inte killar med mustasch..
Men jag kommer ändå att läsa nästa bok, för jag har redan köpt den.
Jag gillar Sookie Stackhouseböckerna och Shakespeareböckerna bättre. Visst finns det fler serier?
[…] Grave Surprise – Charlaine Harris […]