Jag köpte Love Letters av Katie Fforde på flygplatsen på vägen hem från Prag. Jag misstänkte nämligen att jag skulle hinna läsa ut 61 hours innan hemresa var avklarad. Och jag hade helt rätt. Så på X2000 från Arlanda till Gefle började jag läsningen. Och jag gillar verkligen boken. Det finns bra och dålig chick-lit, men den här är bra chick-lit.
Boken handlar om Laura Horsley. Hon jobbar i en bokaffär som tyvärr ska stängas. Nu vet hon inte vad hon ska hitta på. Men hon blir tillfrågad att hjälpa till att organisera en litterärfestival (som Hay-on-Wye). Men snart blir allt komplicerat när en sponsor kräver att de ska boka Dermot Flynn om han ska bidra men några pengar. Dermot Flynn är Lauras favoritförfattare och hon skrev till och med en sin uppsats på College om honom. Problemet är bara att Dermot inte gett ut några nya böcker på 13 år och han vill inte göra några framträdanden.Han är också något av en badboy som har ett rykte att vara en casanova och en drinkare. Men när hon får reda på att han ska göra ett framträdande på en lokal festval i sin hemstad på Irland reser hon dit.
Hon dricker sig ganska berusad för att våga fråga honom om han kan komma till festivalen. Han säger att han kan det, men på villkor att hon ska ha sex med honom.. Efter ytterligare några drinkar följer hon med honom hem, men somnar innan något hinner hända. På morgonen smyger hon ut innan han vaknar. Men det är inte det sista hon ser av Dermot. Snart har de blivit goda vänner, men vad känner han egentligen för henne? Hon är iallafall förälskad.
Boken är rolig. Jag gillar att den handlar så mycket om böcker. Det som irriterar mig är att Dermot inte finns på riktigt. Det står så mycket om vilken underbar författare han är och namnen på hans två böcker. Jag vill ju läsa de böckerna, och de finns ju inte på riktigt! Sen är ju boken full av klichéer,. Han är den råbarkade, charmiga lite farliga mannen som egentligen har ett hjärta av guld. Hon är den försiktiga, snälla kvinnan som inte vet hur vacker hon är och som visar sig ha oanade talanger på flera områden. Men jag gillar det! Iallafall i dena bok. Dermot är en riktig hunk har jag bestämt..
Nu måste jag bara leta reda på resten av Katie Ffordes böcker och läsa dem.

Har inte läst Katie Fforde men blir helt klart sugen nu!
[…] Love Letters – Katie Fforde […]
Tack för tipset, har läst Katie Fforde och gillar henne skarpt. Ska köpa hem denna bok!