Oops!

Jag har faktiskt inte brutit mitt köpstopp. Än så länge har jag läst 7 av mina 91 olästa böcker. Hmm har ganska många kvar alltså.. Men idag klickade jag hem en bokbeställning från Adlibris. Innan ni skriker strejbrytare (kan man använda det ordet här?) eller fuskare så måste jag säga till mitt försvar att jag läst böckerna förut. På svenska. Men nu vill jag ha dem på engelska. Och det blev ju så billigt bara 171kr (+ 10kr klimatfrakt) så det var ju nästan gratis. Böckerna jag klickat hem är:

Emily of New Moon

Emily Climbs

Emily's Quest (alla bilder från www.adlibris.com)

0 thoughts on “Oops!

  1. Jag förstår att du klickade hem böckerna. 🙂 Jag älskar själv L.M. Montgomery’s böcker och läser just nu böckerna om Anne på Grönkulla för mina barn. 🙂

    Ha en fin dag!

    Kram Lotta

  2. enligt O skriver:

    Klart du ska ha dem på engelska, det hade jag också velat ha!

  3. Vixxtoria skriver:

    Åh, jag är en stor fan av alla som hittar på lustiga undantag för att kringgå fåniga regler som bokstopp.

    Att köpa böcker som man redan har läst är väl en av de bästa. Att köpa böcker man läst borde faktiskt inte räknas som bokköp över huvud taget. Det är väl ungefär som att betala biblioteksböter?!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *