Tessa bor i en är en helt vanlig tjej med en helt vanlig familj som bor i en mellansvensk stad. Hon är duktig i skolan och älskar att vara istallet. Men en kväll när hon går hem från stallet blir hon våldtagen av en kille som går på skolan. Hon berättar aldrig för någon vad som hänt, men anklagar sig själv. Tessan mår sämre och sämre.
När en kompis föreslår att de ska sälja sex på nätet tvekar hon inte länge. Nuörjar en ond cirkel med självförnedring och prostitution. Tesssan vill ta tillbaka kontrollen. Men istället förlorar hon helt kontrollen över sitt liv. Hon misshandlas och blir mer eller mindre våldtagen.
När Tessan flyttar till Piteå för att gå på gymnasiet tror hon att hon kommit undan. Men hon har fel. En av torskarna. Mats som var ihop med hennes syster hittar henne och allt börjar om igen. Men äntligen vågar Tessan berätta och får hjälp. Men hon har svårt att bryta med sitt destruktiva liv.Det enda som håller henne vid liv är hennes älskade hund Alfons.
Boken tar upp ett viktigt ämne, barnprostitution. Allt är jättehemskt. Men fast jag vet att det är en sann historia har jag svårt att ta den tilmig. Är det jag som är för avtrubbad? Eller är det Caroline Engvalls berättarstil? Eller är det en BOATS som jag inte gillar?
![IMG_1643[1]](http://www.cinnamonbooks.se/wp-content/uploads/2012/05/img_16431-e1337539569498.jpg?w=224)
[…] 14 år till salu – Caroline Engvall maj 269s (egen) Like this:LikeBe the first to like this post. […]