
På söndagarna är det dags för En smakebit på söndag som Astrid Therese Betraktninger och Mari på Flukten Fra Virkeligheten turas om att hålla i varannan vecka. Alla delar med sig ett stycke ur den bok en just nu läser. Inga spoilers!
I fredags fyllde jag 40 år och blev firad på jobbet av mn klass som sjöng för mig och kollegorna som bjöd på prinsesstårta på förmidagsrasten. Jag fick också en krukväxt av ”min” fritidspedagog. Blev riktigt rörd ju!
När jag kom hem fick jag en en hoodie och en LP-skiva med ett av mina favoritband Amon Amarth. Sen kollade vi på NCIS och jag började läsa The Kiss Quotient av Helen Hoang.

Igår blev jag firad av mamma & pappa, brorsan, Mya, Theo & Thor och svärföräldrarna. Jag hade beställt en exotisk planka från Ica Maxi och bjöd på den. Den var så god med rostbiff, rökt skinka och grillad kalkon. Det fanns också ädelost, brieost, potatissallad, pastasallad, olika sorters melon, vindruvor, passionsfrukt m.m.
Mya hade sytt en tygväska, ett iPadfodral och ett par trosor som ala var Outlander-inspirerade. Ni kan kolla in andra saker hon sytt på hennes instagramkonto @atruesinner . Jag fick också pengar av föräldrarna och svärföräldrarna som jag tänker använda till ett par nya hörlurar och säkert blir det några böcker också.



När alla hade åkt hem läste jag ut The Kiss Quotient och åt upp resterna från den exotiska plankan med ett glas bubbel.

Idag är det söndag och jag planerar att läsa, fixa med bloggen och kanske åka till gymmet. Jag börjar känna mig förkyld så vi för se hur det blir.
Denna veckas smakbit kommer från The Bride Test av Helen Hoang, från sidan 23:

As Khais´s running shoes hit the cracked concrete of the driveway leading to his Sunnyvale fixer-upper, which he never got around to fixing up, the timer on his watch beeped. Exactly fifteen minutes.
Yes.
There was nothing as satisfying as perfect increments of time. Except for hitting whole dollar amounts when filling up at the gas station. Or when the restaurant bill was a prime nummer or a segment of the Fibonacci sequence or just all eights. Eight was such an elegant number. If he added a minute to his run, he could set a checkpoint in the middle. Wouldn’t that be entertaining?
E okänd bok för mig.
Grattis i efterskott! Låter som et härlig födelsedagsfirande.
Grattis! Kul med klassen, låter som trevligt firande. Boken kände jag inte till. Tack för smakbiten!
Grattis i efterskott! Tack för smakbiten!
Tack, tack! 🙂
bra ålder, grattis!
Tack! 🙂
Grattis i efterskott! 😀 Vilka fina presenter! Dem väskorna skulle jag vilja ha. Och tack för smakbiten, den var bra!
Tack! Visst var de fina! 🙂
Hakar på övriga såklart: Grattis i efterskott! 🙂
Och tack för smakbiten!
Grattis! Och vilka läckra trosor du fick!
Att vara nörd med siffror och kombinationer tror jag är rätt jobbigt, men ger nog intressant läsning, tack för smakbit!
Tack! Svärföräldrarna och föräldrarna fick sig ett gott skratt.
Tack för smakbiten. En författare jag är nyfiken på.
Grattis i efterskott, låter som ett bra firande. De där Outlanderinspirerade presenterna var ju helt fantastiska!
Tack! Visst är de fantstiska!
Grattis i efterskott! Liknar den planka jag åt av igår och idag – grannen hade 50-prskalas 🙂 Tack för smakbiten. Känner inte till författaren.
Tack!
det kallar jag firande! plankan låter jättegod. känner inte alls till din bok. tack för smakebiten!
Grattis i efterskott, vilka presenter.