På söndagarna är det dags för En smakebit på söndag som Astrid Therese Betraktninger håller i. Alla delar med sig ett stycke ur den bok en just nu läser. Inga spoilers!
Igår var vi till mina föräldrar på påskmiddag och idag ska vi iväg till svärföräldrarna på detsamma. Vi jat också hunnit med en långpromenad till Ica Nära för sambon skulle posta ett paket.
Jag deltar just nu i Påskutmaning 2022 som pågår från Skärtorsdagen 8.00 till och med Annandagen 23.55. Det är Mias bokhörna som håller i allt och det finns bildutmaningar på insta att delta i.
Denna veckas smakbit kommer från 1795 av Niklas Natt och Dag. Från sidan 19:
Redan vid första knackningen på hans dörr anar Dülitz oråd.
Han är van vid supplikanternas försynta åkallan, en ursäkt för omaket underförstått i naglarnas skrap mot brädan. Nu istället hårda rapp från en käpp, en rytmisk salva från en som vet sig inte behöva svara för de gropar som silverkryckan lämnar i virket.
Jag funderar nog fortfarande på om jag vill läsa den första boken 🙂
Jag har faktiskt bara läst del ett. Den var väldigt bra men ytterst grym så jag var tvungen att andas ett tag innan nästa bok, som tydligen ska vara ännu grymmare!
Detta är då tredje delen om jag förstår saken rätt…
Tack för smakbit, trevlig fortsättning på påskhelgen
Andra boken är väldigt grym. Tog en paus innan jag orkade med den här.
Låter som trevlig påsk. Läst första delen i serien. Tack för smakbiten!
jag köpte första delen och började läsa med frejdigt mod. men jag kom av mig. det var för hemskt. tror säkert att serien är alldeles utmärkt och kanske tar jag tag igen. tack för smakebiten!
Den första i den här serien var jag nyfiken på när den kom, men det har inte blivit av att jag läst den.
Jag vill läsa böcker någon gång, tänkte lyssna på dem men tror det kan vara jobbigt.
Denna är lite för läskig för mig…
Den boken fick jag i julklapp. Jag har läst de båda tidigare böckerna, så det ska bli intressant att få läsa denna. Tack för smakbiten!