Julstjärnan

Skogvaktarbarnen Anders, Stina och Lill-Märta är oroliga. Deras nyfödde lillebror är liten och klen, hur ska han klara vargavintern?

En  natt visar sig ett underligt ljussken i gläntan utanför stugan där barnen bor.  En liten stjärna har trillat ner från himlen! Den sprider värme och har en  läkande kraft, och blir syskonens vän. Men den onda trollkarlen Corvius Craxus är ute efter Stjärnan.

Snart befinner sig Anders, Stina och Lill-Märta långt bort från skogvaktarstugan, i landet Östan om Sol och Västan om Måne. Kommer de att lyckas rädda sin vän Stjärnan från trollkarlens klor? Och hur ska de hinna hem till jul?

En helt riktig saga med spännande äventyr, elaka trollkarlar, rimmande jättar och en mystisk räv. texten och illustrationerna är så bra tillsammans. Passar verkligen att läsa som adventsbok, det är 24 korta kapitel.
Så synd att jag inte hade boken innan så jag kunde läsa den för min klass. Nu får jag göra det nästa år med klassen jag har då (eller året efter).

Sara Bergmark Elfgren är författaren och Johan Egerkrans är illusttratören. Boken fick 5 stjärnor på Storygraph.

One thought on “Julstjärnan

  1. […] Julstjärnan – Sara Bergmark Elfgren & Johan Egerkrans (2024) 3/1 109s (egen) […]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *