Den här veckan är temat för tisdagstrion: Bär, frukt och grönsaker (Oliver har namnsdag)
Fler trios finns hos SkrivRobert på Mina skrivna ord som håller i Tisdagstrion.
Tipsa om tre böcker och lämna en länk, så vi kan klicka oss runt och ta del av varandras tips!
De två första har jag läst den sista ska jag läsa nästa vecka.
- The Grapes of Wrath – John Steinbeck
1930-tal och depression i USA. När Tom Joad återvänder efter fyra år i fängelset finner han att hans familj vräkts från gården. De svåra tiderna tvingar familjen att packa allt de äger i sin skraltiga bil och ge sig av till Kalifornien. Dit har de lockats av löften om jobb på bomullsfällt och persikoplantager, men drömmen om ett bättre liv finns bara i reklambladen. Västkusten är översvämmad av fattiga familjer som söker arbete, och giriga arbetsgivare som hänsynslöst utnyttjar deras utsatta situation. Fattigdomens mödor tär hårt på familjen, men till slut är det ändå solidaritet och lojalitet som är det viktiga. - Stekta gröna tomater – Fannie Flagg
Det har blivit sent i livet för Ninny Threadgoode. Hon minns hur det var en gång och hon berättar om den vildsinte Idgie och hennes betydligt vänare väninna Ruth som drev kafé i den lilla sydstatsstaden Whistle Stop. Åh, vilka goda stekta gröna tomater man kunde äta där! Och vilken härlig barbecue!
En gång inträffade det förstås ett märkligt dödsfall därnere. Mord sa man, men man hittade varken mördare eller kropp. Vad hände egentligen? Och hur gick det för de båda kvinnorna på kaféet? - The Strawberry Patch Pancake House – Laurie Gilmore
Vad har en ensamstående stjärnkock gemensamt med en tjej som aldrig jobbat mer än tre månader på samma ställe? Kanske mer än man kan tro.
När stjärnkocken Archer ser att pannkakshuset i Dream Harbor söker kock, gör han slag i saken. Han vill hitta en trygg plats för sin dotter Olive att växa upp på och det finns väl ingen mysigare småstad än Dream Harbor? Även om han själv knappt kan tro att han faktiskt ska byta sitt Michelinvinnande kök mot en familjerestaurang med en meny som ger honom mardrömmar.
Vredens druvor har jag ju läst. Och Stekta gröna tomater också, som är en bra bok och en fantastisk film.
Bra trio! Gillar Stekta gröna och Vredens druvor
Trevlig trio, tack för tips.
Druvorna satsade vi båda på. Tomatfilmen älskade jag, finns den alltså som bok också?
Skulle kunna se om den när som helst i a f,
Vredens druvor har jag läst och jag tror jag har läst Stekta gröna tomater också. Vredens druvor blev jag alldeles tagen av.
Jag såg Vredens druvor på Dramaten nyligen. Tyckte inte alls föreställningen var bra, men funderar på att läsa om boken.