
England, 1968. Beth och hennes kärleksfulla man Frank driver en gård ihop. Allt är bra. Så en dag återvänder hennes stora tonårskärlek Gabriel till byn tillsammans med sin son Leo – en pojke som påminner om Beths egen son, som dog i en tragisk olycka. När hon dras tillbaka in i Gabriels liv förändras stämningen i byn och mörka hemligheter från förr kommer upp till ytan. En bonde dör – men vem är den skyldiga? I takt med att rättegången fortskrider tvingas Beth göra ett val mellan den kvinna hon är idag och den hon en gång var.
Den här boken har hyllats till höger och vänster överallt. Den är nominerat till Årets bok 2025 och den ska tydligen filmatiseras. Den är väldigt lätt att läsa och jag vill veta vad som händer.
Boken berättas i dåtid och nutid. Vi vet att ett dråp/mord skett eftersom det pågår en mordrättegång. Allt eftersom löper tidlinjerna ihop och vi får veta hela historien.
Det gör ont att läsa om Beths sorg efter sonen Bobbys död efter olyckan. Men jag förstår inte Beths beteende när hon börjar ta hand om Gabriels son och snart inleder ett förhållande med Gabriel.
Författaren heter Clare Leslie Hall och jag gav boken 3,5 stjärnor på Storygraph. Boken ingår i Akademibokhandelns Låna & Läs
[…] När jorden brister – Clare Leslie Hall (2025) 11-14/5 315s (Låna & Läs) […]
[…] När jorden brister – Clare Leslie Hall […]