
Evie är 33 år och filmagent. Vid drinkbordet på en Halloweenfest hos gemensamma kompisar möter hon Carter. De är festens enda singlar. Evie är utklädd till Hermione. Carter är utklädd till Harry Potter.
Carter arbetar även han som agent. De klickar direkt. Men alla vet att det dummaste man kan göra i änglarnas stad är att dejta en annan agent. Eller? För Evie och Carter är attraktionen helt enkelt starkare än förnuftet.
Dagen efter deras första dejt får de reda på att deras firmor slagits samman och att det bara finns plats för en av dem. Istället för en rosaskimrande romans mellan Evie och Carter, bryter ett regelrätt krig ut.
En underhållande bok med en hel del allvar. Den påminner mycket om The Hating Game av Sally Thorne. Jag tyckte om båda karaktärerna men de krånglar ju till det i inödan för sig själva. Prata med varandra! Men det är ju ett beprövat grepp i den här sortens bok.
Slutet var kanske lite för tillrättalagt men det gjorde inget.
Boken är skriven av författarduon Christina Lauren, Lauren Billings och Christina Hobbs. Den fick fyra stjärnor på Storygraph.
Jag har tidigare läst The Unhoneymooners och Wild Season-serien av författarna.
[…] Kär i karriären – Christina Lauren (2018) 27-28/3 400s (egen) […]