
Aiden Valentine bär på en hemlighet: han har slutat tro på kärleken. Och som programledare för en romantisk telefonlinje i Baltimore är det minst sagt problematiskt. Men när en ung flicka ringer in och ber om dejtingråd åt sin mamma, sprids samtalet viralt och gör både Aiden och programmet ”Heartstrings” till rikskändisar.
Lucie Stone tyckte att livet rullade på bra. Hon har ett bra jobb, en fantastisk familj och ett smart, lite busigt barn. Men när hela Baltimore plötsligt börjar granska hennes kärleksliv – eller bristen på det – börjar hon ifrågasätta om hon verkligen är så lycklig som hon trodde. Kanske vore lite mer romantik inte så dumt ändå.
Alla vill att Lucie ska få sitt lyckliga slut… även den stilige och temperamentsfulle mannen som håller i trådarna. Men när det börjar slå gnistor bakom kulisserna måste Lucie fatta det avgörande beslutet: ska hon välja det lyckliga slut som radioprogrammet bäddat för, eller mannen i hörlurarna bredvid henne?
En helt underbar bok som påminner ganska myckeet om den gamla klassikern Sleepless in Seattle med Tom Hanks och Meg Ryan. Jag fnissade faktiskt några gånger och ville bara läsa mer. Tur att det finns en fristående fortsättning som handlar om andra karaktärer som också var med i den här boken.
Boken fick 4,5 stjärnor på Storygraph och är skriven av B.K. Borison. Den andra delem i serien heter And Now, Back to You och den har jag redan på vänt i hyllan. Tydligen kommer en till också Longtime Listener som ska komma 2027.