På söndagarna är det dags för En smakebit på söndag som Astrid Therese Betraktninger håller i. Alla delar med sig ett stycke ur den bok en just nu läser. Inga spoilers!
Det har varit en ganska lugn helg med en del läsning, tittande på tv-serier som Brooklyn Nine-Nine och booktube. Jag har också sovit en hel del eftersom jag sov så dåligt i veckan av någon anledning.
Jag var en sväng till brorsan och Mya så de fick åka iväg och handla utan vildingarna.
Idag ska jag ut på promenad med Mya, fixa med bloggen, packa ner böcker från källaren, fixa lite inför jobbveckan och åka till svärföräldrarna på middag.
Denna veckas Smakebit kommer från Kungens grav (första delen i Asynja-serien) av Elisabeth Östnäs och Lina Neidestam. Från sidan 26-27:
Bålet var högra än jag. Och det jag trott var trädgrenar var armar. De hade bränt människor! Långsamt förstod jag vad som hänt.
De främmande krigarna som far gett mat och mjöd, de hade betalat tillbaka genom att döda och släpa upp folk på bålet. Det måste vara så. Jag såg brända kroppar, sådana som jag annars bara såg när någon dött och skulle brännas inför sin begravning. Bålet måste ha brunnit hela natten, medan jag sov djupt. Det fanns inga spår efter strid men jag visste att fars krigare var gamla och skröpliga. De kan inte ha hunnit dra sina svärd ens. De främmande krigarna var fler än tio och måste ha kastat sig över fars män.
Jag visste av fars historier hur mycket en enda stark man med ett svärd kunde åstadkomma.
Elisabeth Östnäs har länge funnits på min nyfiken-på-lista. Jag har bara läst ett par noveller av henne, men de har gett mersmak.
Tack för smakbiten. Ser ut som den riktar sig till yngre åldrar, eller är det omslaget som luras?
Den riktar sig till 9-12 -åringar
Det hørtes ut som en koselig søndag!
Ha en riktig fin dag videre!
Trevligt att bli bjuden på middag, mellansonen bjöd på lyxig frukost med varma scones, scrambled eggs, te och allt som hör till, tack för smakbiten.
Det låter trevligt med brunch!
Låter som en trevlig söndag. Jobbigt att sova dåligt, jag gör det lite väl ofta. Tack för smakbiten.
Asynja verkar bra! Jag tyckte mycket om Feberflickan av Östnäs när jag läste den.
Det gjorde jag med.
känner igen Östnär som jag läst annat av, men den här serien kände jag inte till. tack för smakebiten!
Hon har flera strängar på sin lyra, jag har läst någon historisk roman av henne! Tack för smakbit
Av Elisabeth Östnäs har jag läst Feberflickan och någon novell, båda riktigt bra. Den här serien kände jag inte till.