Everdark

Everdark är en prequel till Abi Elphinstone’s The Unmapped Chronicles-serie. Magi , äventyr och en helt ny värld väntar på att upptäckas!

Det är midnatt i Crackledawn – en midnatt fylld av magi. Sjödrakarna rör sig i havets djup, silvervalar kommer tilll ytan under månens sken och sandtrollen fyller stränderna. Alla väntar på att Fenix-fågeln, väktaren av kungadömets magi, ska återuppstå från Everdark skogen. Men det finns inga tecken på att fenixen är på väg.  Någonting annat stiger upp från Everdark istället; en harpya fast besluten att stjäla magin i Crackledawn.
Det blir den  elvaåriga flickan Smudge och en tjurig apa som kallas Bartholomew som får segla iväg mot det legendariska Northswirl för att stoppa harpyan innan det är försent.

Boken är så otroligt bra! Jag älskar sättet den är skriven på. Det är så vackert formulerat och så magiskt! Jag blev helt golvad och måste såklart läsa vidare i serien.

Jag gav boken fem stjärnor på Goodreads. Författaren heter Abi Elphinestone.

Jag läste boken under Belivathon som How to Train Your Gavin håller i.

 

One thought on “Everdark

  1. […] Everdark (World Book Day 2019) – Abi Elphinestone (2019) 27/11 128s (Storytel) ♥ […]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *