Skuggläge

Sommaren står i blom, havet glittrar och August har dragit i gång en stor bakningstävling på Hovenäset. Men så rullar plötsligt dimman in, och samtidigt skakas idyllen av att en man hittas hängd i ett hopptorn vid badplatsen. Dödsfallet väcker snabbt misstankar hos kriminalinspektören Maria Martinsson och hennes kollegor inom polisen. Vem är mannen och vad har fört honom till Hovenäset?
Utredningen leder dem bakåt i tiden till den förfärliga sommaren 1989 då Lydia Broman hittades mördad och styckad i sitt hem på Hovenäset.

Dömdes verkligen rätt gärningsman den gången? Och hur långt är de som vill att det förflutnas hemligheter ska få vara i fred beredda att gå?

Jag älskar den här serien. Tycker om att den är mysig samtidigt som det är riktigt brutala mord som sker. Jag lyssnade på boken genom Storytel med Ludevig Josephson somuppläsare och han gjorde ett toppenjobb.
Jag tycker om att läsa om August Strindberg och Maria Martinsson. Det är kanske inte så sannolikt att just han ramlar huvuvstupa in i alla utredningar men det gör inget.

Jag gav boken fyra stjärnor i betyg. Kristina Ohlsson är författare till boken. De två tidigare delarna är:

  • Stormvakt
  • Isbrytare

Jag har också läst författarens Martin Benner-serie:

  • Lotus Blues
  • Mios blues
  • Henrys hemlighet

Och Fredrika Bergman-serie:

  • Askungar
  • Tusenskönor
  • Änglavakter
  • Paradisoffer 4
  • Davidsstjärnor
  • Syndafloder

One thought on “Skuggläge

  1. […] Skuggläge (Stridbergserien #3) – Kristina Ohlsson (2022) 4-5/11 500s (Storytel) ♥ […]

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *