Tisdagstrion: Snö

Den här veckan är temat för tisdagstrion: Snö

Fler trios finns hos  SkrivRobert på Mina skrivna ord som håller i Tisdagstrion.

Tipsa om tre böcker och lämna en länk, så vi kan klicka oss runt och ta del av varandras tips!

  1. Snöbarnet – Eowyn Ivey
    Alaska, 1920. Mabel och Jack, ett medelålders äkta par, har slagit sig ned i Alaska. Där tänker de börja ett nytt och annorlunda liv. Men livet i ödemarken är hårt, och samtidigt tyngs de av saknaden efter det barn de aldrig fick. På årets första vinterdag grips de plötsligt av sprudlande livsglädje och bygger ett litet barn av snö. Nästa dag är snöbarnet borta … men de får en glimt av en ljushårig liten flicka som springer iväg mellan träden.
  2. Mot den glittrande snön vid världens ände – Eowyn Ivey
    Vintern 1885 leder krigshjälten överste Allen Forrester en liten grupp män på ett omöjligt uppdrag: att resa uppför Wolverinefloden och kartlägga dess vidsträckta och vilda Alaskamiljö. Bakom sig lämnar han sin nyblivna fru Sophie, gravid med deras första barn, och Forrester skriver ner sina extraordinära äventyr med hoppet att hans dagbok når henne om han inte återvänder – för vem vet vad som finns bakom flodens krök dit ingen tidigar
  3. Folk som sår i snö – Tina Harnesk
    Ingen ska komma och berätta för Máriddja när hon ska dö och ingen kan dra ur 85-åringen sanningen om cancerdiagnosen hon fått.
    Särskilt maken Biera måste hållas ovetande. Den enda hon kan anförtro sig åt är Siri, en växeltelefonist i den nya telefonapparatmaskinen som gubben skaffat bakom hennes rygg.
    Kajs mamma är död utan att ha yppat sin hemlighet. Kan Norrbotten ge Kaj en plats att slå rot och kommer Mimmi våga be honom om det hon längtar efter mer än allt? För sägnen säger att ingenting får kallas vid sitt rätta namn för då kan allt gå förlo

12 thoughts on “Tisdagstrion: Snö

  1. Mösstanten skriver:

    Folk som sår i snö har jag i läslistan. Men den är lång förstås.

  2. känner till böckerna men inte läst, tack för påminnelse.

  3. Harnesk ska jag läsa, vet bara inte när.

  4. Monika skriver:

    Snöbarnet är den enda jag har läst i din trio. En riktigt fin bok.

  5. Lottens bokblogg skriver:

    Folk som sår i snö tyckte jag väldigt mycket om!

  6. Robert W skriver:

    Snöbarnet låter nästan lite otäck.

  7. Fialia skriver:

    Böcker som utspelar sig i Alaska tar jag tacksamt emot som tips. 🙂

  8. A Room of my own skriver:

    Snöbarnet har jag läst liksom Folk som sår i snö. men Mot den glittrande snön vid världens ände lägger jag till den evighetslånga listan

  9. Lena skriver:

    Nummer 2 och 3 har jag läst och gillar dem jättemycket.

  10. Scylla skriver:

    Snöbarnet har jag också. Jag tyckte jättemycket om den. Och Iveys andra har jag förstås tittat på, men ännu inte läst. Folk som sår i snö har jag dock läst.

  11. Marie Eggimann skriver:

    Ja men det var fina boktips.

  12. Maria skriver:

    Tack för påminnelse om Den som sår i tö – Känner att den ska prioriteras.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *