Tisdagstrion: Jämtland (Republiken Jämtlands nationaldag imorgon)

Den här veckan är temat för tisdagstrion:  Tisdagstrion: Jämtland (Republiken Jämtlands nationaldag imorgon)

Fler trios finns hos  SkrivRobert på Mina skrivna ord som håller i Tisdagstrion.

Jag har läst och tyckt om de två första och vill läsa den tredje. De utspelar sig i Jämtland och vissa har författare från Jämtland.

Tipsa om tre böcker och lämna en länk, så vi kan klicka oss runt och ta del av varandras tips!

  1. Gånglåt – Elin Olofsson
    Den kända sångerskan och låtskrivaren Sonia ”Salida” Sallström åker till sin gamla släktgård i Gärningsberg i Jämtland för att skriva sin självbiografi. Med sig har hon Harpan, sin unge assistent, som hon lovat en sommar i paradiset. På gården väntar Gun-Britt, Sonias syster, som driver servering och loppis och tycker att hela världen borde skärpa sig. Inte minst Sonia. Där finns också Jenny, Gun-Britts dotter, som lovat hjälpa sin moster med boken men som hela tiden sneglar oroligt mot stugan uppe vid berget. Dessutom finns det björn på trakten, som gräver i gårdagens sopor. Det blir en sommar av lust och olust, i takt och otakt till tidens egen gånglåt.
  2. Händelser vid vatten – Kerstin Ekman
    I början av sjuttiotalet är Svartvattnet en tynande norrländsk by bland många andra. Då händer något. Ett dubbelmord långt ute i väglöst land.Det går arton år innan någon börjar ana sanningen om det som skett. Och då blir det lika farligt igen därute i myrlandet. Händelsen har blivit en mörk kraft med verkan in i många människors liv.
  3. Sly – Sara Strömberg
    Hösten river i Åre. Trots att turisterna ännu glittrar på lyxrestaurangerna har lokalbefolkningen börjat planera för jakten och mörkret…
    Ovanpå en igenbommad tågstation bor den avdankade lokalredaktören Vera Bergström. Hon sover med en älgstudsare under sängen och brottas med såväl ständiga klimakterieblödningar som med livet som aldrig blev.
    När en kvinna hittas mördad i skogarna på Åreskutans baksida tar hon motvilligt på sig uppdraget att skriva ett reportage om bybornas rädsla. Men längs vägen blir hon allt mer besatt av att ta reda på vem offret var, vem som mördat henne – och varför. Det dröjer inte länge förrän Vera själv är i fara.

12 thoughts on “Tisdagstrion: Jämtland (Republiken Jämtlands nationaldag imorgon)

  1. passande trio, blir nyfiken på Gånglåt.

  2. Mösstanten skriver:

    Händelser vid vatten har jag läst och sly vill jag läsa.

  3. Maria skriver:

    Händelser vid vatten är en favorit!

  4. A ROOM OF MY OWN skriver:

    jag har också med Gånglåt. jag har läst alla i din utmärkta trio

  5. Robert W skriver:

    Idag känns det som att Gunbritt har rätt. Hela världen borde verkligen skärpa sig.

  6. Fick för mig att ”Händelser vid vatten” inte utspann sig i Jämtland, så jag tog bort den ur min trio. Men kanske hör den hemma här ändå? Bra bok hur som helst, tyckte bättre om att läsa än att se tv-versionen.

  7. Lottens bokblogg skriver:

    Sara och Elin hade jag också med. Jag tyckte mycket om Händelser vid vatten när jag läste den på 90-talet men inte lika mycket när jag läste om den i höstas.

  8. Monika skriver:

    Händelser vid vatten har jag inte läst, men de andra två tyckte jag om.

  9. Marie Eggimann skriver:

    Sly måste jag läsa, kan man få lite mer tid kanske.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *