
I det kroniskt turbulenta Zimbabwe, traditionellt kallat ”Hus av sten”, försvinner Agnes och Abednego Mlambos tonårsson Bukhosi efter ett politiskt möte. Föräldrarna fruktar det värsta, men kanske kan hyresgästen Zamani hjälpa dem att hitta honom.
Zamani är med och sätter upp efterlysningar på stan, han deltar i bönemötena som anordnas av den sexmissbrukande pastorn i Agnes kyrka och har gjort sig lika hemmastadd som en son i huset. Men han nöjer sig inte med att bara nästan vara en del av familjen. Han gräver i Agnes och Abednegos livsberättelser och gör deras familjehistoria till sin egen – för han vet lika väl som vilken kolonial eller maktgalen despot som helst att det är den som kontrollerar berättelsen som kommer att ärva framtiden.
Det här är en väldigt välskriven bok. Zamani är väldigt otäck, hur han spelar ut människor mot varandra. Men ingen av karakärerna är speciellt trevliga. Det är hemskt att läsa om vad som hände i Zimbabwe under frihetskriget och innan.
Så mycket misär, krigsbrott, tortyr, våldtäkter, barn som dödas m.m.
Jag började läsa boken på svenska men tog en paus och det blev dags att lämna tillbaka boken till biblioteket. Den var jobbig att läsa men jag vill läsa klart den så jag fortsatte att läsa den genom Storytel på engelska.
Boken är skriven av Novuyo Rosa Tsuma och fick fyra stjärnor på Storygraph.
[…] House of Stone – Novuyo Rosa Tsuma (2018) 1-6/3 400s (egen) […]
[…] House of Stone – Novuyo Rosa Tshuma (2018) 1-6/3 400s (bibliotek,Storytel) […]