Tisdagstrion: Böcker jag ser fram emot att läsa i höst

Den här veckan är temat för tisdagstrion ”Böcker jag ser fram emot att läsa i höst”.

Tolka temat på valfritt sätt, tipsa om tre böcker och lämna en länk hos Ugglan & Boken så att vi kan klicka oss runt och ta del av varandras tips.

Jag väljer tre favoritförfattare som kommer ut med nya böcker. Diana Gabaldon kommer ut med en bok i Outlander-serien den 23 november men den får räknas till vinter för jag kommer inte hinna läsa den innan dess.

  1. 1795 – Niklas Natt och Dag Den avslutande delen i trilogin om Mickel Cardell och Emil Winge (i första boken var det hans bror Cecil som var med).
  2. Vinnarna – Fredrik Backman Avslutande delen i trilogin om Björnstad. Jag kommer att gråta ögonen ur mig..
  3. Nattens drottning – Simona Ahrnstedt Kate Ekberg är en stjärna. På egen hand har hon skapat den populära nattklubben Kate’s dit alla vill komma. Hon är en glamorös, tuff och smart affärskvinna. Men det ingen vet är att hon är utsatt för utpressning.

6 thoughts on “Tisdagstrion: Böcker jag ser fram emot att läsa i höst

  1. Fialia skriver:

    De två första där måste jag komma ikapp. Har bara läst de första böckerna i varje triologi och nu kommer fler böcker. Man får hoppas på en bra läshöst, helt enkelt!

  2. Niklas böcker är lite för tuffa för mig, läst ett par av Backman

  3. A ROOM OF MY OWN skriver:

    Vinnarna och Ahrnstedt känner jag till sedan tidigare. Niklas Natt och Dag också. har inte läst någt av någon utav dem

  4. Ugglanoboken skriver:

    1795 ska jag definitivt läsa!

  5. Monika skriver:

    Vinnarna ska jag läsa, den är ett måste.

  6. Åsa skriver:

    Jaha, så böckerna av Niklas Natt och Dag skulle alltså bli en trilogi, det kände jag inte till. Dock inte läst någon av dem.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *