En smakebit på søndag: Järnblomma

En smakebit på søndag

På söndagarna är det dags för En smakebit på söndag som  Astrid Therese Betraktninger  håller i. Alla delar med sig ett stycke ur den bok en just nu läser. Inga spoilers!

I helgen har jag bara tagit det lugnt och läst efter en intensiv arbetsvecka.
Från torsdag till söndag har jag deltagit i Read into autumn readathon som @minbokvra anordnat för alla oss som inte åkt på Bokmässan.
Jag har läst ut förra veckans smakbit En dyrbar fångst av Christoffer Holst, Brev till mannen av Bianca Kronlöf och lyssnat på Mord per korrespondens av Agatha Christie. Snart kommer jag att läsa ut Järnblomma av Frida Skybäck som jag började läsa igår kväll.
Jag och sambon har också kollat på Taskmaster och Only Murders in the Building.

Idag ska vi till sambons morbror på födelsedagsfika för honom och sambons mamma som fyllt år. Vi ska också på djuraffären och köpa någon leksak till kattpojkarna som bott hos oss i ett år den 4 oktober.

Denna veckas smakbit kommer från Järnblomma av Frida Skybäck, från sidan 13:

Fredrika Storm var irriterad. Självklart blev hon inringd den enda kväll hon hade bestämt sig för att ta ledigt. När hon fick samtalet satt hon på Italia il Ristorante på Lilla Fiskaregatan och tvingades lämna en rykande varm oxfilépasta med tryffelsås som hon just blivit serverad. Nu mullrade magen tomt. Dessutom hade hon svårt att hitta i stadsdelen Sankt Lars. Området var stort med  många kringelkrokar som inte verkade leda någonvart och det kändes som om hon körde runt i cirklar, men till slut dök hennes kollega Henry Calment upp vid vägkanten och vinkade in henne.

 

7 thoughts on “En smakebit på søndag: Järnblomma

  1. ingen Bokmässa för mig, känt mig lite hängig efter vi kom hem från Normandie, Skybäck är bra, tack för smakbiten.

  2. A ROOM OF MY OWN skriver:

    det var värst vad ni hinner med! jag känner till Skybäck och har lyssnat på henne live men jag har inget läst. inte Järnblomma heller

  3. Lottens Bokblogg skriver:

    Verkar som du har läsflyt. Härligt! Järblomma gillade jag.

  4. Paula Merio skriver:

    Jag har inte läst Skybäck, fast namnet är bekant. Så mysigt med kattpojkar! Tack för smakbit

  5. Monika skriver:

    Frida Skybäck gillar jag och jag kommer med största säkerhet att läsa denna.

  6. Åsa skriver:

    Skybäck har jag läst ett par böcker av, men denna kände jag inte till. Tack för smakbiten!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *